Hızlı Randevu

+90 (312) 427 27 24

Diyabet

 

Diyabetlilerde ortaya çıkabilecek ağız ve diş problemleri nelerdir?

Kontrolsüz diyabet, kalp, böbrek ve göz gibi organların yanı sıra ağız-diş sağlığını da olumsuz yönde etkiler.

Diyabetlilerde görülebilen ağız ve diş sorunları şunlardır:


1. Dişeti hastalıkları


2. Diş çürükleri

3. Ağız kuruluğu


4. Ağız içinde mantar infeksiyonları, pamukçuk

Diyabetlilerde diş ve dişeti problemleri nasıl önlenebilir?

Dişeti hastalıkları önlenmesi için her şeyden önce iyi bir şeker kontrolünün sağlanması ve düzenli ağız bakımı gereklidir

1. Dişler günde en az 2defa, 2 dakika fırçalanmalı. Şeker hastalarında ara öğünlerin de bulunması nedeniyle fırçalama sayısının artışı gerekebilir. Yumuşak fırça kullanılmalı. Dilin üzeri de fırçalanmalı.

2. Diş aralarındaki bakterileri uzaklaştırmak için günde en az bir defa diş ipi kullanılmalı. İşlem sonrası ağız su ile çalkalanmalı Diş ipi, dişler arasına yerleştirilirken dişetine fazla bastırılmamalı.

3- Yaygın çürüğü ve dişeti sorunları olan hastalarda fluoridli ve klorheksidinli gargaralar kullanılmalı

4. Ağız sağlığını korumak için diş fırçalamak ve diş ipi kullanmanın yanı sıra her altı ayda bir mutlaka dişhekimi kontrolünden geçilmek gereklidir.

Diyabet diş ve dişeti tedavilerine bir engel oluşturur mu?

Diyabetin kendisi ve insülin kullanımı, ağız içi müdahaleler için kesinlikle bir engel ya da tehlike oluşturmaz. Benzer şekilde, diyabetliler eğer gerekiyorsa antibiyotik tedavisini de rahatlıkla uygulayabilirler.

Ancak diyabetli hastalar dişhekimine gitmeden bir gün önce mutlaka açlık kan şeker seviyelerini ölçtürmeli ve bu bilgiyi dişhekimine bildirmeli. Kan şeker seviyeleriyle ilgili sorulara da doğru yanıtlar vermeli. Unutmayın ki, kontrolsüz diyabette ve yüksek kan şeker seviyesinde yara iyileşmesi gecikir, iltihaplanmalar şiddetlenir. Herhangi bir cerrahi müdahaleden önce hastanın kan şeker seviyesinin 180 mg / dl'nin altında olması istenir. Kan şeker seviyesinin 180 mg / dl'nin üzerinde olduğu hastalarda ancak acil enfeksiyon müdahaleleri yapılabilir, çünkü enfeksiyon kan şekerini daha da yükseltir.

 

 İletİşİm


Adres
MED-DİŞ Özel Ağız-Diş Sağlığı Polikliniği
Arjantin Caddesi BORAZAN SOKAK No:8
06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA
P: +90 (312) 427 27 24 (pbx)
F: +90 (312) 467 89 87
Email
med-dis@ada.net.tr
Sosyal medyada biz