Hamilelik ve Ağız Sağlığı

Hamilelik sırasında ağız sağlığında; hormonal değişikliğe bağlı olarak dişler üzerinde plak artmasına neden olan değişiklikler meydana gelebilir.

Plak birikimi dişetlerinde kanama, kızarıklık ve şişlik ile kendini belli eden diş eti iltihabına (gingivitis) neden olur ve hamileliğin ikinci üç aylık döneminde tedavi edilmezse ilerleyerek diş çevresi dokuların iltihabına (periodontitis) neden olabilir.

Hamilelikte dişlerden kalsiyum kaybı ve anne adayının hamilelikle birlikte diş kaybedebileceği fikri yanlış bir inanıştır.

Hamilelik planlanıyorsa ya da hamilelikten şüpheleniliyorsa diş hekimine kontrole mutlaka gidilmelidir. Hamilelik döneminde düzenli olarak dişlerde temizlik yapılarak, ağız dokularındaki değişiklikler kontrol altında tutulabilir. Ağrılı ve acil durumlarda kadın doğum doktoru ile konsültasyon yapılarak diş tedavileri uygulanabilir.

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonal dengenin değişmesi dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam yaratır. İlk aylardaki kusmalardan sonra ağız bakımına özen gösterilmezse, aşırı tatlı, sık ve düzensiz beslenme sonrası dişler uygun şekilde temizlenmezse, gebeklik hormonlarının etkisiyle diş etleri kanamaya yatkın hale gelen anne adayı dişlerini fırçalamaktan da kaçınırsa hamilelik döneminde dişlerin çürümesine neden olacaktır.

Düzenli kontrollere ve temizliğe rağmen hormonal değişikler nedeniyle oluşan dişeti problemlerinin çözümü için daha dikkatli ve iyi bir ağız ve diş sağlığı bakımı esastır.