İmplantüstü Sabit Protezler

Dişüstü köprü protezleri yapımı kısa süren, kolay ve ekonomik bir çözüm olsa da yandaki komşu dişlerin küçültülmesini gerektirir. İmplant tedavisinde ise komşu dişlerde herhangi bir işleme gerek duyulmaksızın tedavi tamamlanır. Yapımı daha uzun sürmesine rağmen tedavi çok daha uzun ömürlüdür, komşu dişlerin ve dişetlerinin sağlığı etkilenmez. İmplantüstü protezler, zirkonyum bağlantı parçaları ve alt yapıları kullandığında doğala yakın, mükemmel estetik sonuçlar verir.

İmplantüstü sabit protezler, hareketli protez kullanımını gerektiren çok sayıda diş eksikliğinde ve hatta tam dişsiz durumlarda da yapılabilir. Kliniğimizde, ağıziçi ve radyografik muayeneler sonucu yapılan planlama ile hastanın çiğneme fonksiyonun oldukça azaldığı, tutuculuk ve estetik problemlerin görülebildiği hareketli protezleri kullanma mecburiyeti ortadan kalkmaktadır.

İmplant Üstü Hareketli Protezler

İmplant üstü hareketli protezler, tam dişsizlik durumlarında kullandığımız total protezlere çok iyi bir alternatiftir. Alt ve üst çenelere doğru bir planlama ile yerleştirilmiş implantlardan destek alınarak yapılan bu tam protezlerde yüksek düzeyde tutuculuk sağlandığı gibi özellikle üst çenede protez hacmi ciddi oranda azaltılabilir. Protezin damak kısmına kadar ilerleme zorunluluğu ortadan kalkar.

Detaylı bir planlama ile üst çeneye 4 ve alt çeneye 2-4 adet yerleştirilen implantlar ve farklı tutucu tipleri ile hareketlilik sıfırlanabilir. Hastanın proteze alışması, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını kazanması çok kısa sürede gerçekleşir. Tam protezlerle çiğnemenin çok zor olduğu sert gıdalar artık tüketilebilir hale gelir. Üst çenede damak kısmı da açıldığından yiyeceklerin tadını alma hissi de artar. Tutucu tipleri, özellikleri ve yapım süreci için gereken bilgileri diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.