Konservatif Diş Tedavisi

Diş çürüğü çağımızın en yaygın hastalığıdır. Özellikle şekerli, asitli, unlu ve yapışkan gıdaların günümüzde çok sık ve düzensiz tüketilmesi sonucu diş yüzeylerinde bakterilerin oluşturduğu bakteri plaklarından asit üretimi artarak dişin mineral yapısının bozulmasına ve dişin çürümesine neden olur.

Çürük nedeniyle oluşan boşluklar, oyuklar, kırıklar ve çatlaklar sağlıklı diş dokusu korunarak çeşitli dolgu maddeleriyle onarılırlar

Çürük dişler soğuk, sıcak, tatlı gibi uyarılarla başlangıçta hafif, tedavi edilmezse giderek artan ağrı şeklinde rahatsız edici bir durum yaratır.

Diş çürükleri geleneksel olarak amalgam dolgularla tedavi edilmekteydi. Ancak günümüzde teknolojik gelişmelere bağlı olarak kompozit, porselen ve kıymetli metallerden oluşan materyallerle daha az diş dokusu kaldırılarak daha uzun ömürlü ve sağlıklı dolgular yapılabilmektedir.

Unutulmaması gereken konu çocuk yaşlarından itibaren düzenli olarak en az yılda 2 defa diş doktoruna gidilmeli ve çürük oluşumunun engellenmesi için gereken uygulamalar yapılmalıdır.