Diş Hekimliğinde Lazer

Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte yeni nesil diş lazerleri ile diş hekimliğinde pek çok alanda lazer kullanımı artmıştır. Lazer kullanılan bölgede gücü ayarlanabilen lazer ışınının çürük dokuyu seçisi davranmasıyla dişe ve diğer dokulara zarar vermeden çalışmak mümkündür. Bu sayede konvansiyonel çalışma yöntemleriyle oluşan ısı, titreşim ve sürtünmeye bağlı ağrı oluşmayacağı için anesteziye gerek kalmadan dolgu yapılabilir.

Ayrıca kanal tedavilerinde %100 dezenfeksiyon sağladığı belirtilen lazerlerin kullanılması tedavi başarısını arttırmaktadır.

Genetik ya da sigaraya bağlı dişeti renklenmelerinin tedavisinde, periodontal (diş çevresi) dokuların şekillendirilmesi ve dişeti cebinin dezenfeksiyonunda, dişlerdeki hassasiyetlerin, ağız yaraları ve aftların tedavisinde ve azaltılmasında dental lazerler ile tedavi süreci hasta açısından daha konforlu geçmekte ve tedavinin başarı oranı artmaktadır.

Dental lazerler ile dişeti ve yanak mukozası gibi yumuşak dokuların yanı sıra çene kemiği gibi sert dokulara yönelik işlemler de (apikal rezeksiyon, periimplantitis tedavisi) uygulanabilmektedir. Bu sayede postoperatif (işlem sonrası) belirtiler minimalize edilir.