Hızlı Randevu

+90 (312) 427 27 24

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Endodontik tedavi dişlerin kök kanallarının tedavisiyle uğraşan diş hekimliği branşıdır.

Ağız boşluğunda bulunan bakteriler istenmeyen şartlar oluşmadıkça zararlı değillerdir. Bakteriler aldığımız birçok gıda ile birleşerek ağız içerisindeki asit oluşumunun artmasını sağlarlar. Bu oluşan asitler ağızdan uzaklaştırılmazsa diş dokusunda harabiyete neden olabilir ve bu bakteri toksinleri dişin pulpa dokusuna ulaşırsa(çatlak yoluyla, çürük) diş dokusu kendisini korumak için çeşitli uyaranları devreye sokar. Başlangıçta diş hassasiyet şeklinde uyarı verirken tedavi edilmezse bir süre sonra mikroorganizmalar pulpa içerisindeki damar ve sinirleri harap edip iltihabın oluşmasına neden olur.

 

Pulpada iltihabın oluşmasının bir nedeni de travmadır. Diş üzerinde gelen ani bir darbe sonucu kökteki damar ve sinirlerde deformasyon meydana gelerek dişin canlılığını yitirmesine neden olabilir.

Kanal tedavisinde başarı oranı teknolojideki ilerlemelerle beraber yükselmektedir. Anatomik olarak düzgün, uygun tedavi yöntemiyle yapılmış bir kanal tedavisinin başarı oranı günümüzde %90-95 gibi bir düzeye sahiptir.

 

Endodontik tedavideki başarısızlıklar; dişin anatomik olarak kanal tedavisine uygun olmaması, kök yüzeylerinde çatlakların ve buna bağlı olarak bakteri sızıntısının devam etmesi sonucu kök kanal sisteminin tekrar iltihaplanmasıyla meydana gelebilir.

Bu koşullarda kanal tedavisi yenilenerek tedavi yoluna gidilir. Eğer bu işlemden de sonuç alınamıyorsa özellikle ön bölgedeki dişler için "kök ucu rezeksiyonu" adı verilen cerrahi müdahale ile diş kökünün uç kısmı ve çevresindeki iltihaplı dokular mekanik olarak uzaklaştırılarak diş kaybının önüne geçilir. Eğer cerrahi müdahale ile de çözüme ulaşılamazsa o dişin çekilerek ağızdan uzaklaştırılması uygun görülebilir.


İletİşİm


Adres
MED-DİŞ Özel Ağız-Diş Sağlığı Polikliniği
Arjantin Caddesi BORAZAN SOKAK No:8
06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA
P: +90 (312) 427 27 24 (pbx)
F: +90 (312) 467 89 87
Email
med-dis@ada.net.tr
Sosyal medyada biz